Ediția: Vineri 19 aprilie 2024 Nr. 6608

Baschet, Liga Națională – Victorie muncită, dar meritată a oaspeților!

• ABC Athletic Neptun Constanța – CSM Focșani 2007 69 – 78 (15-17, 18-28, 21-17, 15-16)

Athletic Neptun Constanța: Devante Rashad Wallace (11 puncte+3 recuperări+1 pasă decisivă), Cristian Ionel Mîinea (2+0+0), Vitalie Blan, Stefan Daniel Mîinea (3+1+2), Victor Dudaș, Pavel Marinov (0+5+3), Maxwell Ronaldo McKenzie Darling (11+6+1), Mario Adrian Lazăr (0+2+1), Naser Omer (0+1+0), Zan Kosic (14+3+4), Vlad Ioan Corpodean (13+6+5), Jakob Kowalik Lowrance (15+7+1).

Antrenor, Emilian Alexandru Olteanu.

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (27+4+5), Cătălin Petrișor (3+5+6), Denis Miron, Radu Paliciuc (1+3+3), Georgel Alexandru Burlacu (6+1+0), Aliaksandr Pustahvar (7+0+0), Pavle Reljic (9+3+2), Alexandru Bratosin, Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (10+6+1), Justin Baker (15+4+1), Adrian Vaida.

Antrenor, Petruț Mihai

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Jakob Kowalik Lowrance – 15; Henri Raunaldo Wade Chatman – 27

Recuperări: Jakob Kowalik Lowrance – 7; Demetris Antwaun Morant – 6

Pase decisive: Vlad Ioan Corpodean – 5; Cătălin Petrișor – 6

Arbitri: Alexandru Olaru, Alexandru Ivan, Răzvan Opriș

Echipa baschet a CSM Focșani 2007 a obținut, duminică seara, prima victorie în deplasare în actuala ediție a Campionatului Ligii Naționale. La Constanța, focșănenii antrenați de Petruț Mihai s-au impus cu 69-78 (15-17, 18-28, 21-17, 15-16), la capătul unei evoluții care a arătat că echipa începe să-și atingă potențialul după o serie de cinci meciuri dintre care pierduse patru. În două dintre acestea, a fost foarte aproape să câștige – cu Rapid, la București și cu CSM Ploiești în Sala Polivalentă. La Constanța a avut un adversar cu o excelentă linie de concurs, cu patru victorii din cinci posibile, dar care nu a putut să obțină încă una, în confruntarea cu CSM 2007. Focșănenii și-au adjudecat trei din cele patru sferturi, decisivă în stabilirea învingătoarei fiind diferența de 10 puncte din sfertul al doilea, care a făcut ca în pauză să se intre cu 33-45. Un ecart care în baschet este posibil să fie refăcut. Nu a fost cazul duminică seara! În sfertul al treilea constănțenii s-au apropiat la patru puncte, dar după 30 de minute erau conduși în continuare: 54-62, pentru ca în ultimul sfert mai buni să fie oaspeții, scor 15-16. Scorul final, 69-78, a consfințit victoria muncită, și meritată a CSM Focșani 2007 care sâmbătă, 6 noiembrie, în Sala Polivalentă, de la ora 17:00, va întâlni pe Steaua București.