Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Baschet, Liga Națională – În meciul focșănenilor cu timișorenii, a decis plusul de valoare!

• CS SCM OHMA Timișoara – CSM Focșani 2007 85 – 70 (19 – 22, 21 – 10, 24 – 17, 21 – 21)

CS SCM OHMA Timișoara: Darrion Dont’e Strong (11+3+2), Nikola Gajic (19+6+2), Ivan Lilov (18+3+3), Edward Petrescu, Milos Komatina (5+2+0), Cristian Mocritchi (0+2+0), Adam Mirkovic (14+4+0), Laszlo Emil Lazăr (5+1+0), Alexandru Olah (11+5+0), Aleksandar Vlahovic (2+1+4), Robert Schipor (0+2+1).

Antrenor, Dragan Petricevici

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (23 puncte+4 recuperări+2 pase decisive), Cătălin Petrișor (6+3+1), Denis Miron, Radu Paliciuc (2+4+1), Georgel Alexandru Burlacu (1+1+0), Aliaksandr Pustahvar (9+7+0), Pavle Reljic (10+0+0), Denis Nacu, Alexandru Bratosin, Lucian Țibîrnă, Justin Baker (19+6+1), Adrian Vaida.

Antrenor, Petruț Mihai

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Nikola Gajic – 19; Henri Raunaldo Wade Chatman – 23.

Recuperări: Nikola Gajic – 6; Aliaksandr Pustahvar – 7.

Pase decisive: Aleksandar Vlahovic – 4; Henri Raunaldo Wade Chatman – 2.

CSM Focșani 2007 a jucat duminică, 17 octombrie, de la ora 18:00, în Sala Constantin Jude din Timișoara partida cu formația locală CSM SCM OHMA din Campionatul Ligii Naționale. Gazdele s-au impus cu 85-70, după ce au dominat cu autoritate sferturile 2 și 3, în care au acumulat un plus de 18 puncte. Oaspeții au avut un debut de partidă bun și au câștigat primul sfert cu 22-19. În primele două minute ale sfertului 2 tot focșănenii au fost mai eficienți și au dus scorul la 22-28. Au urmat, însă, șase minute fără punct pentru ei și balanța jocului a început să se încline puternic în favoarea timișorenilor care au sprintat până la 35-28 și la pauză era 40-32. Diferența a continuat să crească în sfertul 3 la finalul căruia scorul era 64-49. În ultimul sfert, CSM 2007 a fost, per ansamblu, egala SCM OHMA, și meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor cu 85-70. Decisiv în stabilirea rezultatului a fost plusul de valoare al lotului timișorenilor, care au jucători de schimb, practic, de nivelul titularilor!

Forța de joc a CSM Focșani 2007 este de așteptat să crească odată cu venirea la echipă a pivotului american Demetris Morant, care va evolua în etapa următoare, sâmbătă, 23 octombrie, când formația focșăneană va juca în Sala Polivalentă cu CS Municipal Ploiești.