Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

• CSM Focșani 2007 – ACS Târgu Jiu 86-83 (20-20, 16-16, 17-14, 20-23, 13-10), după prelungiri!

Echipe

CSM Focșani 2007: Pop (2 puncte+1recuperare+1 pasă decisivă), Petrișor (11+6+8), Kilgore (31+5+0), Corneluis (22+1+0), Crăciun (0+5+0), Olaru (15+4+1), Andrei Neguroiu, Toma (3+3+0), Amarghioalei (2+0+2), Ionuț Neguroiu, Bratosin, Miron.

ACS Târgu Jiu: Roșu (22+4+0), Berca (6+2+1), Deconescu (3+0+0), Allen (30+1+1), Mason (13+7+4), Bratoloveanu, Danciu, Neguleasa, Răceanu, Cadu, Patterson (9+1+0).

A fost spectacol baschebalistic de calitate, încheiat cu o splendidă victorie a focșănenilor sâmbătă, 17 noiembrie, în Sala Polivalentă. De la ora 17,30, s-au aflat față în față vecinele de clasament al grupei C a campionatului Ligii Naționale: oaspeții, ACS Târgu Jiu, pe 4, gazdele, CSM Focșani 2007, pe 5.

Formația din Târgu Jiu, cu vechime în Lga Națională, deci, mai experimentată, și cu jucători cu talie impresionantă, părea greu de depășit! De altfel, focșănenii, cu o evoluție foarte bună, nu au reușit în primele două sferturi decât să termine la egalitate cu puternicii lor adversari. I-au depășit în sfertul al treilea, încheiat cu 17-14, dar oaspeții au câștigat sfertul al patrulea cu 23-20 și timpul regulamentar s-a terminat cu echipele la egalite. În ultimele două minute din primele 40, spectatorii focșăneni și-au susținut în picioare, aplaudând, favoriții care aveau de marcat punctele egalării. Și tot așa i-au susținut în cele cinci minute ale prelungirilor, câștigate cu 13-10 de focșăneni care și-au adjudecat și meciul cu 83-80! A fost victoria întregului lot al Focșaniului, care a fost o adevărată echipă!

În urma rezultatului de sâmbătă, CSM 2007 a urcat pe locul al patrulea al clasamentului.

În etapa următoare, miercuri, 21 noiembrie, CSM Focșani 2007 va juca, în ultima etapă a turului, la Miecurea Ciuc, cu CSM VSKC.