Elevii de la Liceul Teoretic Duiliu Zamfirescu Odobeşti au organizat, miercuri, “Parada de Halloween”. Pe lângă defilarea purtând costume şi măşti, elevii liceului au mai sculptat bostani, unii în formă de lilieci. Gina Beica, Andreea Toma, Aniela Vîlcu, Adrian Gadea, Despina Istrate, Diana Șerban și Elena Pepene au sculptat bostani şi au folosit spray alb și negru și carton pentru a realiza liliecii din bostan. Elena Pepene, de la clasa a X-a A, a realizat un costum de Halloween ecologic, iar Mădălina Frăţilă a realizat o “superwoman”. Printre participanţi a fost zărit şi un arlechin.
Profesorii organizatori, Ema Dragomir și Daniela Panaite, de la catedra de Limba engleză, şi consilierul educativ Oana Miron au dorit să pună în evidenţă creativitatea elevilor, organizând şi un concurs la nivelul şcolii, în cadrul căruia au premiat cei mai interesanţi bostani, dar şi ideea de organizare a evenmentului.
Elevii de clasa a XI-a şi a VI-a au realizat scenete cu tematica Halloween, care au fost pe placul copiilor. Elevii de la clasa a VII-a A Camelia Andrei, Elena Antimir, Alexandra Jitea și Rafaela Stoica au realizat un afiş interesant, pe care l-au pus pe poarta şcolii, prin care elevii erau invitaţi la eveniment. Elevii care au defilat la paradă au primit bomboane din partea organizatorilor, aşa cum cere tradiţia de Halloween.