Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Concursul național de sală „Cupa 1 Decembrie” care a avut loc la Bacău sâmbătă, 25 și duminică, 26 noiembrie, a avut la start, ca la fiecare ediție, sportivi ai cluburilor din Vrancea, care au reușit să urce de mai multe ori pe podium!
Cea mai bună performanță i-a aparținut junioarei 3 Georgiana Zglimbea, de la CSS Adjud, medaliată cu argint la aruncarea  greutății – 13,11 metri. Georgiana este eleva profesorului Nelu Ciortan. Pregătiți de același antrenor, Marius Freisinger, junior 2, s-a clasat pe locul al cincilea la greutate, cu 10,90 metri și Cătălin Stoica, tot junior 2, pe locul al zecelea, la greutate, cu 8,61 metri.
Din grupa antrenată la CSS Adjud de profesorul Sorin Crăciun, pe poziția a treia a încheiat competiția juniorul 2 Dragoș Grigore, la greutate, cu 11,76 metri probă în care colegul său Alexandru Albu, junior 3, a încheiat concursul pe locul al cincilea, cu 10,76 metri. Pe treapta a treia a podiumului a urcat și ștafeta de 4×200 metri juniori 3 a CSS Adjud, în componența Robert Neacșu, Bogdan Zglimbea, Alexandru Ichim și Alin Clatea.
Alte rezultate ale sportivilor antrenați de profesorul Sorin Crăciun: la 60 metri juniori 2, Dragoș Grigore – 7,5 secunde, Sorin Albu – 7,65 secunde; 60 metri juniori 3, Bogdan Zglimbea, 7,95 secunde, Robert Neacșu – 8,15 secunde, Alexandru Albu – 8,20 secunde, Alexandru Ichim – 8,73 secunde; la 200 metri juniori 2, Dragoș Grigore – 24,7 secunde, Sorin Albu – 25,93 secunde; 200 metri juniori 3, Robert Neacșu – 27,16 secunde, Alexandru Albu – 28,24 secunde.
Sportivii pregătiți la CSS Adjud de profesoara Camelia Petrea s-au clasat astfel: George Adam, junior 3 pe locul al patrulea la greutate, cu 11,19 metri, și la 60 metri, cu 8,15 secunde și Silviu Vlasie, junior 3, locul al șaselea la greutate, cu 10,21 metri.
Cătălina Olaru, de la CS Unirea Focșani, pregătită de antrenorul Fănel Iliescu, s-a clasat de două ori pe locul al treilea: la 60 m și 400 metri juniori 2.