Ediția: Luni 13 ianuarie 2025 Nr. 6791
Ediția: Luni 13 ianuarie 2025 Nr. 6791

Inspectorii şcolari şi directorii de şcoli vor gradaţii de merit


   Reprezentanții Inspectoratului Åžcolar Județean (ISJ) Vrancea au publicat aseară tabelul nominal cu rezultatele obținute în urma evaluării dosarelor de gradații de merit pe anul 2013. La sesiunea de anul acesta, în vederea obținerii gradației de merit, și-au depus dosarele 360 de profesori. Cel mai mare punctaj, respectiv 92,25, a fost obținut de Dan Gabriel Grigoraș, profesor de educație fizică și sport la Åžcoala „Ion Basgan” din Focșani, dar și inspector școlar. Pe poziția secundă, cu 92 de puncte, s-a situat Maria Sterea, profesor de biologie la Åžcoala „Åžtefan cel Mare” din Focșani. Pe locul 14 pe listă, cu 89,75 puncte, se situează Mihai Petruț, directorul Liceului cu Program Sportiv din Focșani. 
   De asemenea, cu 89 de puncte, Romulus Buzățelu, directorul adjunct al Colegiului Național „Unirea” din Focșani, se află pe locul 15. Poziția imediat următoare este ocupată de Mihaela Partene, directorul Åžcolii Gimnaziale din Vârteșcoiu, cu 89 de puncte. Pe loc fruntaș în aceeași listă se află și actualul inspector școlar general adjunct Luminița Balaban, care a totalizat 88 de puncte în urma evaluării dosarului. Evaluarea s-a făcut avându-se în vedere și activitatea ca director adjunct la Colegiul Tehnic Auto „Traian Vuia” din Focșani, Luminița Balaban având o vechime la catedră de 22 ani. 
   Petronela Manolache, director adjunct la Centrul Åžcolar pentru Educație Incluzivă „Elena Doamna” din Focșani, speră și ea la gradație de merit, având 87 de puncte. De asemenea, Mirela Lorelai Novetschi, director la Åžcoala nr.2 din Mărășești, a obținut 87 de puncte în urma evaluării dosarului. Inspectorul școlar pentru minorități, Ana Gavrilescu, a primit  86,75 puncte. Liliana Jeny Mihai, director la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Vrancea, a obținut 85,50 puncte. 
   Tudor Emil, învățător de profesie la Åžcoala Gimnazială Vizantea Răzășească și lider al Sindicatului Liber din Învățământ Vrancea, a obținut 82,75 puncte. El nu a mai predat de șase ani, având în vedere că a desfășurat activități sindicale și a primit derogare în acest sens.  
   Inspectorul școlar Lidia Dumbravă aspiră la gradație de merit cu un total de 81 de puncte, iar inspectorul școlar Radu Emil a acumulat 75 de puncte. Pe lista aspiranților la gradație de merit se află și inspectorul școlar de geografie Dănuț Săcrieru, care a obținut 68,5 puncte în urma evaluării dosarului. 
   Punctajele se acordă diferit, în funcție de fiecare disciplină. Profesorii nemulțumiți de punctajele obținute au posibilitatea să depună contestații la ISJ în perioada 15-17 mai. Acestea vor fi rezolvate în perioada 20-22 mai, iar validarea punctajelor de către Consiliul de Administrație al ISJ se va face pe data de 26 mai. Tabelul nominal definitiv va fi trimis la Ministerul Educației Naționale în perioada 30-31 mai. 
Rezultatele obținute în urma evaluării dosarelor de gradații de merit 2013 pot fi consultate AICI

34 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?