Ediția: Joi 18 iulie 2024 Nr. 6673

Medalie de aur pentru karateka Alexandru Palmă

Karateka vrâncean Alexandru Palmă a obținut medalia de aur și titlul național la Campionatul Național de karate SKDUN, întrecere care s-a desfășurat sâmbătă la București. Sportivul, legitimat la Åžtiința Bacău și antrenat de sensei Aurel Giurgea a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria +75kg, Open, tineret.
   În 2012, Alexandru Palmă a fost declarat de Federația Română de Arte marțiale drept cel mai bun junior al României. Sportivul a obținut anul trecut mai multe titluri naționale și internaționale în competițiile la care a participat, cele mai importante fiind locul I la CN de Wadokai  în proba de kumite, locul I la Cupa României WKC, locul I la CN de karate WKC, locul I la individual, locul I cu echipa masculină și locul I cu echipa mixtă la Campionatul European din Ungaria, locul I la Campionatul Mondial de la Bollate (Italia), locul I la Campionatul Mondial de la Halle (Germania) la individual juniori și locul II la Campionatul European de Wadokai (Germania).