Ediția: Sâmbătă 22 martie 2025 Nr. 6840
Ediția: Sâmbătă 22 martie 2025 Nr. 6840

Strângere de semnături pentru demiterea lui Traian Băsescu


Uniunea Social Liberală demarează, pe internet, campania de strângere de semnături pentru demiterea lui Traian Băsescu, prin crearea unui formular online în care românii pot semna.
Formularul online va fi disponibil la http://uslonline.ro/petitie/.
Acesta este primul pas al campaniei, urmând ca el să fie continuat de organizații în fiecare localitate din țară. „Românii au ieșit în stradă să arate că nu mai vor să îl accepte ca președinte al țării pe Traian Băsescu. USL vrea o Românie corectă, o Românie a bunului-simț, iar primul pas este inlăturarea președintelui. În prezent, majoritatea parlamentară nu mai reflectă voința majorității românilor, așa că această ac-țiune este singura cale prin care putem pune presiune democratică pe actuala conducere a țării. Ieșirea din criză se va putea face doar prin schimbarea lui Traian Băsescu și prin alegeri anticipate parlamentare”, se arată într-un comunicat de presă USL.

USL cere sesiune extraordinară

Uniunea Social Li-berală va solicita convocarea unei sesiuni parlamentare extraordinare care să dezbată situația politică actuală și „tensiunile sociale fără precedent și să genereze o soluție politică care să preîntâmpine escaladarea acestor tensiuni”.
Uniunea Social Li-berală constată „absența totală a autorităților și atitudinea incalificabilă a actualei puteri, care, în locul unei reacții respon-sabile și raționale, în fața protestelor publice, nu ne-a oferit decât intervenția jenantă a unui politruc de mâna a doua, precum Sever Voinescu”. „Din păcate, nici măcar în ceasul al doi-sprezecelea, când oamenii au fost nevoiți să iasă în stradă pentru a-și cere drepturile și pentru a protesta împotriva anilor de umilință și sfidare la care au fost supuși de actuala putere, PD nu este capabil să-și recunoască eșecul, să renunțe la discursul propagandistic și populist, la atacurile penibile împotriva opoziției și la jignirea poporului român”, se arată într-un comunicat de presă.
Faptul că Președintele, Primul-ministru și membrii Guvernului „se ascund de opinia publică arată degringolada din tabăra puterii”. „Acesta este sindromul unui sfârșit de regim, când cei mai înalți reprezentanți în stat nu mai au curajul să apară public și când se recurge la violență în locul rațiunii și dialogului. În condițiile în care România arată astăzi ca o țară neguvernată, singura soluție rațională este declanșarea rapidă a alegerilor anticipate, pentru a avea un nou Parlament și un nou Guvern, legitimate de votul popular și pentru a reveni la normalitate”, se mai arată în comunicatul USL.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?