Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

În aşteptarea semifinalei de Cupa României

Echipa de futsal CSM 2007 Focșani a ratat calificarea în semifinalele play-offului Ligii I. Duminică, focșănenii au pierdut, 8-1 (2-0) al doilea meci din sferturile de finală ale ligii I pe terenul echipei Cityus Tîrgu Mureș, unicul gol al echipei de pe Milcov fiind marcat de Sergiu Sava (minutul 28). CSM 2007 (antrenori Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică) a evoluat cu: Borș, Toader, Săraru, Pătrașcu, Popa, Ilaș, Munteanu și Sava. Cityus: Klein, Lando, Paulinho, Rodrigo, Philipe, Molomfălean, Gherman, Titalo, Nuninho, Muntean, Dániel, V. Hugo. Golurile gazdelor au fost marcate de Paulinho (10, 26), Philipe (12), Gherman (24), Pătrașcu (27-autogol), Dániel (28), V. Hugo (33), Rodrigo (34). În tur, mureșenii au câștigat la Focșani cu 9-4. „Cityus s-a dovedit o echipă mai bună decât noi. La Tg. Mureș au ratat trei ocazii mari în primele zece minute, apoi gazdele au marcat și jocul a fost la discreția lor. Am ratat o lovitură de penalitate, Sorin Popa s-a accidentat și victoria gazdelor nu a putut fi pusă la îndoială”, a spus antrenorul principal al CSM-ului 2007, Petrache Gurguiatu. Gruparea focșăneană va întâlni în semifinalele Cupei României într-o dublă manșă echipa Spicom Sf. Gheorghe. Primul joc va avea loc pe 10 mai, la Tg. Secuiesc, localitate în care formația din Covasna își dispută partidele de pe teren propriu. Jocul va fi transmis în direct de postul de televiziune Sport 1.
Returul este programat o săptămână mai târziu, pe 17 mai, în Sala Sporturilor din Focșani.