Ediția: Miercuri 24 aprilie 2024 Nr. 6611

Brăila, invinsă cu 1-0 de jucătorii lui Chirilă

FC Vrancea a invins ieri cu 1-0(1-0) pe Dacia Unirea Brăila intr-un joc amical desfășurat pe Stadionul „Milcovul I” din Focșani. Unicul gol al meciului a fost inscris de Mihai Antal, atacantul fiind transferat de la Metalul Plopeni. Noul atacant al echipei fanion a inscris un gol superb in minutul 47 al jocului, șut violent de la 18 metri la colțul din dreapta porții brăilene. Formația antrenată de profesorul Ionuț Chirilă a prestat un joc destul de bun in ciuda indisponibilităților importante din lot. Au lipsit din echipa de bază trei dintre titulari: Boiciuc, Pădurețu și Mircea Gheorghe. Dacă prima repriză a fost echilibrată, ambele formații creindu-și mai multe ocazii de a inscrie, cea de a doua parte a meciului a fost clar dominată de elevii lui Ionuț Chirilă. in minutul 65 al meciului, Covaci inițiază o acțiune individuală de excepți ii pasează in careu lui Antal care din intoarcere șutează violent și mingea lovește bara transversală. in ultimul sfert de oră Ghirie in două rinduri și Săraru au trecut pe lingă majorarea scorului. Una peste alta jocul de ieri cu Dacia Brăila a fost un examen destul de bun, in care Ionuț Chirilă a putut să vadă la lucru o parte din jucătorii pe care se poate baza in meciul de la Minești din prima etapăa Diviziei B. Iată cele două echipe de inceput: FC Vrancea: Zdrincă – Albulescu, Ciuteanu, Dinu, Dogaru – Căruntu, Mărgăritescu, Stanciu, Ionică – Ghirie și Antal. Au mai jucat: Iliescu, Ciță, Săraru și Covaci. in minutul 9 al meciului Căruntu a lovit intenționat un adversar și a primit cartonașul roșu din partea lui Ionică Serea. in locul fotbalistului focșănean a intrat Alin Ciță. Dacia Unirea Brăila: Pascu – Popa, Baciu, Stanciu – Cringureanu, Vioreanu,Olenic, Ivan, Humelnicu – Nicoliță și Cimpeanu. Au mai jucat: Ging, Mărgărit, Gherbezan, Bogoș, P. Gheorghe, Cosoreanu, Cristea, Samuilă și Stan. in minutul 55 al jocului Cringureanu a fost eliminat pentru două cartonașe galbene, el fiind inlocuit de Claudiu Stan. Partida a fost arbitrată de Ionică Serea, ajutat la cele două tușe de Dănuț Dumitriu și Lucian Sirbu. in tribunele stadionului „Milcovul I” din Focșani au asistat la meci aproximativ 400 de spectatori. Simbătă 9 august a.c., FC Vrancea și Dacia Brăila se vor intilni in partida revanșă, meciul urmind să aibă loc pe stadionul Central din localitatea de pe malul Dunării. Ionuț Chirilă: ” Sint mulțumit parțial de acest joc. imi pare rău că Dumnezeu nu este cu noi, pentru că după accidentările grave ale lui Boiciuc și Pădurețu, astăzi s-au accidentat Stanciu, suspect de fractură de maleolă și Albulescu intindere musculară. Pentru mine meciul de astăzi nu este un joc ciștigat pentru că nu am putut să joc cu șase din jucătorii de bază ai acestei echipe. Bineințeles dacă punem și eliminarea lui Căruntu pentru care va fi amendat. Sint mulțumit de jocul lui Antal, care a inscris un gol in stil de mare jucător. Sint mulțumit de atitudinea jucătorilor mei, dar repet sint nemulțumit că avem mulți jucători accidentați și astăzi nu am putut să aniliez nici măcar jumătate din formula de bază pe care vreau să o folosesc in meciul cu Moineștiul din prima etapă. Cu toți jucătorii valizi sint convins că sintem cea mai bună echipă din serie”. „FC Vrancea are echipă de mare viitor” Ion Balaur – antrenor principal Dacia Brăila: ” Un meci de pregătire util. La sfirșitul săptăminii trecute am avut două meciuri amicale dificile cu Oțelul Galați și Farul Constanța, ambele incheiate la egalitate 1-1. Iată că Focșaniul ne-a invins și meritat. Sint mulțumit de jocul echipei din prima repriză. in cea de a doua cind am făcut mai multe schimbări jocul nu a mai mers așa cum mi-am dorit. Astăzi nu l-am putut folosi nici pe Daniel Iftodi și cred că altul putea fi scorul dacă acesta intra pe teren. Echipa din Focșani mi-a lăsat o impresie bună și dacă va juca la fel și in campionat va avea un cuvint greu de spus in lupta pentru promovarea in Divizia A”. Două săptămini pină la inceperea campionatului Iată programul echipei fanion din cadrul turului campionatului Diviziei B care va debuta pe 23 august a.c.: Etapa I: Petrolul Moinești – FC Vrancea Etapa a II-a: FC Vrancea – FC Vaslui(meciul se va disputa la Bacău, terenul echipei din Focșani fiind suspendat o etapă) Etapa a III-a: FC Vrancea – Poli Unirea Iași Etapa a IV-a: FC Onești – FC Vrancea Etapa a V-a: FC Vrancea – Midia Năvodari Etapa a VI-a: Foresta Fălticeni – FC Vrancea Etapa a VII-a: FC Vrancea – Gloria Buzău Etapa a VIII-a: Metalul Plopeni – FC Vrancea Etapa a IX-a: FC Vrancea – CSM Medgidia Etapa a X-a: Oltul Sfintul Gheorghe – FC Vrancea Etapa a XI-a: FC Vrancea – Laminorul Roman Etapa a XII-a: Precizia Săcele – FC Vrancea Etapa a XIII-a: FC Vrancea – Electrica Constanța Etapa a XIV-a: Dacia Unirea Brăila – FC Vrancea Etapa a XV-a: FC Vrancea – Dinamo Poiana Cimpina Federația Rom