Proodeftiki Adjud o ţine tot intr-o infringere

0
78

Proodeftiki Adjud a suferit simbătă o nouă infringere in compania celor de la Petrolul Berca (1-2) intr-un meci pe care l-au dominat de la un capăt de la altul. Proodeftiki putea obține victoria in minutul 87 dacă Ungureanu nu trimitea balonul in bară din interiorul careului mare. Oaspeții au obținut victoria in minutul 88 după ce Calafantea l-a invins pe bravul căpitan al gazdelor Ion Dogaru in urma unui contraatac rapid declanșat de ratarea adjudenilor din faza precedentă. Cu un nou antrenor pe banca tehnică in persoana lui Radu Nicolae care s-a ocupat pină in prezent de pregătirea juniorilor II ai echipei din Adjud, Proodeftiki a inceput bine jocul cu oaspeții din Berca deschizind scorul in minutul 16 prin tinărul Onea care a inscris primul său gol in divizia „C” dar au fost repede egalați de oaspeți prin Onuț care a transformat un penalty in minutul 35. Pină la deschiderea scorului adjudenii au mai ratat o ocazie clară de gol prin același Onea care a trimis pe lingă poartă din poziție favorabilă. După ce oaspeții au egalat in minutul 35 in urma unui penalty transofrmat de G. Onuț adjudenii au mai trecut pe lingă gol prin Costel Grigore care a șutat senzațional de la peste 35 de metri, dar mingea a trecut puțin peste poarta adversă. Cel mai bun jucător de pe teren in meciul de simbătă a fost cu siguranță insă portarul și căpitanul gazdelor, Ion Dogaru, care și-a făcut cu prisosință datoria salvindu-și echipa de la primirea citorva goluri ca și făcute. Proodeftiki putea obține victoria in minutul 87 dacă Ungureanu nu trimitea mingea in bară din interiorul careului mare. in acelaș minut pe un contraatac fulger oaspeții au inscris golul victoriei prin Calafantea. „După felul cum s-a desfășurat jocul un rezultat de egalitate ar fi fost mult mai echitabil. Ceea ce s-a văzut in mod clar la jucătorii noștri a fost lipsa de pregătire”, a spus la finalul meciului secretarul general al echipei Proodeftiki, Dănuț Anghel. Proodeftiki Adjud a inceput meciul cu următorul unsprezece: Ion Dogaru-cpt – Onea, Păun, Gurguiatu, Ed. Călin, I. Rusu – Dociu, Ungureanu, C. Grigore, Samoilă – Bercaru. După pauză in formația din Adjud au mai intrat Metehău, care s-a reintors la echipă, in locul lui Ionuț Rusu, Trăistaru in locul lui Onea și Dima in locul lui Samoilă. Pe banca de rezerve au mai luat loc portarul Romică Alexe și jucătorii de cimp Daniel Jipa, Atomei și Iulian Tăbăcaru. După meci jucătorii care au fost titulari in acest joc au primit cite 500.000 de lei, cei care au intrat pe parcurs cite 300.000 de lei iar cei care nu au evoluat deloc au primit 100.000. După această nouă infringere situația in clasament a adjudenilor a devenit una foarte critică dacă ținem cont că ei după 12 etape au acumulat doar zece puncte și se află la doar două puncte de primul loc retrogradabil care este ocupat de Dunărea Galați, echipă in fieful căreia se vor deplasa adjudenii simbăta viitoare. Clasament SERIA C 2: 1. Chimia Brazi 12 8 4 1 34-11 27p +9 2. Poiana Cimpina 11 7 4 0 26-8 25p +10 3. Tricolorul Breaza 11 8 2 1 22-9 24p +6 4. Conpet Ploiești 12 7 1 4 19-13 22p +4 5. Unirea Urziceni 11 6 2 3 16-12 22p +2 6. Petrolistul Boldești 11 5 2 4 15-13 17p -1 7. Turistul Pietroasa 11 5 2 4 16-17 17p -1 8. Petrolul Berca 11 5 1 5 23-23 16p -2 9. Tractorul Brașov 11 4 2 5 21-15 14p -4 10. Olimpia Rm. Sărat 11 4 2 5 15-19 14p -1 11. Petrolul Brăila 12 4 0 8 18-31 12p -6 12. Metalul Băicoi 11 3 1 7 18-22 10p -5 13. Proodeftiki Adjud 11 3 1 7 13-28 10p -5 14. Dunărea Galați 11 2 2 7 10-14 8p -4 15. CS Voluntari 11 1 0 10 8-36 3p -15