Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Victorie lejeră pentru FC Vrancea

FC Vrancea a ciștigat cu 2-1(0-0) in fața lanternei roșii Rulmentul Alexandria prin golurile inscrise de Tudorel Stanciu și Răzvan Pădurețu, intr-o partidă contind pentru etapa a XI-a a diviziei B la fotbal. Echipa fanion se putea impune mult mai clar decit o arată scorul final, prestind un joc in mare viteză, modern și de mare spectacol. Jucătorii focșăneni au ratat cel puțin 5-6 ocazii clare de gol in prima parte a jocului, iar in cea de a doua repriză aceștia au maract 2 goluri și au ratat alte 4-5 ocazii clare. Oaspeții au venit la Focșani cu obiectivul declarat să scoată un rezultat de egalitate. Ei s-au apărat cu intregul efectiv, rareori trecind de jumătatea terenului. Dominarea echipei fanion a fost teritorială, oaspeții nefăcind altceva decit să respingă mingiile in disperare și să fragmenteze pe cit posibil jocul gazdelor. Fotbaliștii focșăneni și-au creeat in primle 45 de minute ale partidei 5-6 ocazii clare de gol dar rind pe rind Torok, Ghirie, Stanciu, Pădurețu, Bodoc și Săraru au trecut pe lingă deschiderea scorului. in ultimul minut al primei reprize oaspeții au rămas in 10 oameni de cimp, Miruță fiind eliminat după in fault in postura de ultimul apărător asupra lui Torok. in cea de-a doua repriză, dominarea echipei FC Vrancea a continuat, jucătorii focșăneni creindu-și o sumedenie de ocazii clare de gol, dar mingea nu a vrut să intre in poartă pină in minutul 64 cind Tudorel Stanciu a executat impecabil o lovitură de pedeapsă. in acest minut, Boiciuc a intrat in careul de 16 metri și a fost faultat de unul dintre apărătorii Rulmentului. in minutul 81 Răzvan Pădurețu inscrie un eurogol, șut de la 16 metri in vinclul porții lui Mirancea, balonul atingind bara transversală inaintea de a intra in plasă. Contrar cursului jocului oaspeții reușesc să inscrie golul de onoare la singura fază mai periculoasă din cele 90 de minute de joc. in minutul 84 Cojocaru trimite balonul in plasă din interiorul careului de 6 metri, la o greșeală de marcaj a defensivei noastre. Centralul Teodor Crăciunescu a prelungit această repriză cu 4 minute. in minutele de prelungire FC Vrancea a ratat trei mari ocazii de gol. Alin Ciță a scăpat singur cu portarul oasapeților, dar Mirancea a intervenit providențial la șutul jucătorului focșănean. Săraru șutează din interiorul careului de 16 metri la colțul bării din dreapta porții lui Mirnacea acesta intervenind miraculos. in fine, in ultimile secunde ale meciului Boiciuc centreză excelent in careul de 16 metri, Pădurețu trimite cu capul balonul in poartă. Crăciunescu nu a validat acest gol pentru că fluierase finalul jocului in timp ce mingea se indrepta spre Răzvan Pădurețu.Victorie meritată a formației fanion, care se putea impune mult mai lejer dacă nu se rata din situații clare de gol. Președintele Consiliului Județean Marian Oprișan a venit la meci insoțit de fiica sa Mădălina și a spus celor prezenți in tribuna oficială că acest lucru va purta noroc echipei fanion. La oficială au fost prezente ma mai multe pertsonaități cum ar fi: Andrei Tănase, Cornel Prunache, Valică Epure, Octavian Ursulescu și Nicolae Mărculescu. La meci a asistat și jucătorul focșănean Octavian Bucătaru de la Oțelul Galați, el fiind accidentat și nu a putut evolua in nmeciul cu Universitatea Craiova. Clasament seria B1 1. Petrolul Ploiești 11 7 1 3 19-11 22p (+4) 2. Poli Iași 11 6 3 2 20-13 21p (+3) 3. FC Onești 11 6 2 3 20-10 20p (+5) 4. Metalul Plopeni 11 6 1 4 13-12 19p (+1) 5. Bucovina Suceava 11 6 1 4 12-12 19p (+4) 6. Internațional Pitești 11 5 2 4 20-14 17p (-1) 7. Gloria Buzău 11 5 2 4 14-13 17p (+2) 8. FC Vrancea 11 5 2 4 13-12 17p (-1) 9. Electromagnetica 11 4 3 4 14-12 15p (-3) 10. Dacia Brăila 11 4 2 5 14-13 14p (-1) 11. Midia Năvodari 11 4 2 5 18-22 14p (-1) 12. CSM Medgidia 11 4 1 6 11-18 13p (-5) 13. Inter Gaz 11 3 3 5 15-16 12p (-3) 14. Cimentul Fieni 11 3 3 5 10-16 12p (-6) 15. Foresta Fălticeni 11 2 4 5 7-12 10p (-5) 16. Rulmentul Alexandria 11 2 0 9 9-23 6p (-9) * ocupanta primului loc la sfirșitul campionatului va promova in Divizia A * echipa care se va clasa pe poziția a doua va susține un meci de baraj, tur-retur, cu una dintre echipele clasate pe locurile 13 sau 14 in Divizia A * ocupantele ultimilor două locuri vor retrograda in Divizia C