Infringere pentru FC Vrancea

0
12


FC Vrancea a jucat lamentabil pe teren propriu in fața echipei Inter Gaz București și a pierdut cu scorul de 2-1(0-1), intr-un meci contind pentru etapa a IX-a a seriei B1. Golurile au fost inscrise de D. Dogaru in minutul 61 respectiv Vlădescu in minutul 43 din penalty și Bănaru in minutul 50. Cei peste 1.000 de spectatori prezenți la acest meci au plecat dezămăgiți, evoluția jucătorilor noștri lăsindu-le un gust amar. Elevii lui Ionuț Chirilă au pierdut pentru a doua oară consecutiv pe teren propriu și acest lucru trebuie să le dea mult de gindit. Victor Roșca a debutat cu dreptul pe banca tehnică a echipei Inter Gaz București reușind să-și așeze elevii excelent tactic aceștia ciștigind pe merit cea de-a doua partidă din acest sezon. Meciul a inceput in nota de dominare a echipei fanion care din păcate nu a mai avut acea claritate a acțiunilor de atac, jucătorii noștri oprindu-se de fiecare dată in fața unei defensive care a jucat excelent. Oaspeții au jucat pe contraatac ca la carte și au avut cel puțin de 3 de ori posibilitatea de a marca in primele 45 de minute. Prima ocazie de gol a meciului, au avut-o jucătorii noștri. Ciuteanu a centrat excelent in careu pentru Ghirie, acesta scoate inapoi cu capul pentru Torok aflat singur la 8 metri de poartă, dar șutează slab in portarul Preda. Aceasta a fost singura situație clară de gol a formației noastre in prima parte a jocului. Oaspeții s-au apărat excelent și au contraatacat extrem de periculos in mai multe rinduri punind in pericol poarta lui Panfil. Antrenorul Victor Roșca a creat densitate in toate zonele din teren, jucătorii bucureșteni intrerupind acțiunile de atac incă din „fașă”. Cel mai slab meci din acest sezon Jucătorii focșăneni au făcut cel mai slab meci din acest sezon și nu puteau emite pretenții in fața unei echipe care și-a dorit mai mult victoria. Singurii fotbaliști ai FC Vrancea care au corespuns din punct de vedere tactic in partida de simbătă cu Inter Gaz au fost Victor Ciuteanu și Dorin Dogaru. Ceilalți coechipieri ai acestora au fost depășiți de miza partidei și nu au putut să se remarce decit prin inexactități tehnice și lipsă de combativitate. Echipa noastră nu a mai reușit să facă acel pressing sufocant, nu a mai putut avea acea circulație a balonului dezarmantă și normal nu a putut să-și creeze ocazii de gol pentru a pune in pericol poarta oaspeților. Jucătorii noștri au greșit atunci cind au crezut că simpla prezentare la joc le va aduce și victoria. in minutul 43 al meciului la un contraatac al oaspeților, Jilavu scapă singur cu Panfil și este faultat clar in suprafața de pedeapsă, arbitrul intilnirii acordind penalty. A executat excelent Vlădescu și scorul devenea 1-0 pentru Inter Gaz. La numai un minut, Stanciu pătrunde in careul de 16 metri, este faultat in suprafața de pedeapsă, dar arbitrul nu acordă nimic lăsind jocul să continue. „Centralul” Iulian Giuran din Constanța a greșit la această fază și fără indoială că alta era soarta partidei dacă FC Vrancea inscria din penalty . Nici nu incepuse bine cea de-a doua parte a meciului și oaspeții reușesc să inscrie din nou. in minutul 50 al jocului Radu pătrunde excelent in careu șutează in colțul lung, mingea lovește rădăcina barei ricoșează in fașța porții noastre de unde Bănaru o introduce in plasă: 2-0 pentru Inter Gaz. După primirea celui de-al doilea gol focșănenii s-au trezit și au avut 20 de minute de forcing reușind in minutul 61 să reducă din handicap prin Dorin Dogaru care a execuatat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri. Citeva ocazii de gol După golul lui Dogaru echipa noastră a mai avut citeva ocazii de a egala, dar precizia șuturilor a lăsat de dorit. FC Vrancea a avut cel puțin 4-5 lovituri libere din preajma careului de 16 metri, dar din păcate la nici una dintre ele jucătorii noștri nu și-au mai atins ținta așa cum reușise Dogaru. in minutul 77 al meciului Botezatu execută slab o lovitură liberă, mingea lovește zidul, ricoșează la mijlocul terenului pină la fotbalistul Lascarache acesta face o cursă de 40 de metri pe banda stingă unde este oprit prin fault de către Săraru care primește cel de-a doilea cartonaș galben și automat pe cel roșu. in urma acestei greșeli individuale Botezatu este inlocuit cu Iliescu. in ultimile 10 minute ale jocului bucureștenii au mai ratat alte două mari ocazii de gol pe contraatac și scorul putea fi mai sever. Considerăm victoria oaspeților ca fiind meritată și vrem să credem că acest duș rece ii va trezi pe jucătorii noștri. Etapa viitoare FC Vrancea va juca impotriva Gloriei Buzău, meciul urmind să se dispute intr-o altă localiate, datorită faptului că stadionul buzoienilor este suspendat in urma incidentelor care au avut loc la intilnirea cu Poli Unirea Iași. Clasament Seria B1: 1. Poli Unirea Iași 9 5 3 1 17-10 18p (+3) 2. FC Onești 9 5 2 2 16-8 17p (+5) 3. Petrolul Ploiești 9 5 1 3 15-10 16p (+1) 4. Gloria Buzău 9 5 1 3 13-10 16p (+4) 5. Metalul Plopeni 9 5 1 3 11-9 16p (+1) 6. Bucovina Suceava 9 5 1 3 9-9 16p (+4) 7. Midia Năvodari 9 4 2 3 15-16 14p (+2) 8. Dacia Brăila 9 4 1 4 12-10 13p (+1) 9. FC Vrancea 9 4 1 4 10-10 13p (-2) 10. CSM Medgidia 9 4 1 4 10-11 13p (-2) 11.Electromagnetica 9 3 3 3 10-8 12p (-3) 12. Inter Pitești 9 3 2 4 13-13 11p (-4) 13. Foresta Fălticeni 9 2 3 4 5-7 9p (-3) 14. Inter Gaz 9 2 2 5 11-15 8p (-4) 15. Cimentul Fieni 9 2 2 5 7-14 8p (-7) 16. Rulmentul Alexandria 9 1 0 8 6-20 3p (-9)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here