Ediția: Marți 23 aprilie 2024 Nr. 6610

FC Vrancea a pierdut cu 1-0 in faţa Daciei Brăila

Așa cum s-au desfășurat ostilitățile in meciul cu Dacia Unirea Brăila, și după cum au luptat și au stăpinit terenul de joc, FC Vrancea nu ar fi meritat să piardă in fața brăilenilor. Pină la urmă echipa fanion a trebuit să se recunoască invinsă, iar asta nu s-a datorat numai replicii destul de riguroase și disciplinate ale oaspeților ci și a ratărilor monumentale ale jucătorilor noștri. Echipa fanion a jucat inteligent, a știut cind să atace și cind să se apere dar, se pare că, neșansa a urmărit și in această etapă formația fanion. intr-o astfel de partidă nu credem că este bine să căutăm, neapărat, principalii vinovați ai infringerii. Pentru cei care nu au fost la jocul de simbătă cu Dacia Unirea Brăila poate părea paradoxal faptul atunci cind afirmăm că jucătorii focșăneni au dominat meciul, dar nu au putut marca nici cu poarta goală. in ciuda vremii posomorite și a unei ploi mărunte care a căzut pe durata intregii partide, la joc au asistat peste 600 de spectatori care au incurajat cu fair-play formația fanion. Meciul a inceput in nota de dominare a băieților noștri care, in minutul 7, puteau să deschidă scorul. Boiciuc a centrat excelent de pe banda stingă a terenului in careul de 16 metri, de unde Ghirie, venit la intilnire, a trimis cu capul de puțin pe lingă poarta brăilenilor. Peste numai 4 minute brăileanul Teacă șutează de la 25 de metri, mingea mușcă pămintul și Petre reține in doi timpi. intre minutele 22 și 25 FC Vrancea a avut 2 ocazii mari de gol ratate copilărește de același Stanciu. Căruntu centrează excelent de pe banda dreaptă a terenului in careu, de unde Stanciu nemarcat trimite slab din 8 metri și Dumitru prinde cu sigurață. Dacă Stanciu nu făcea preluare și trimitea mingea din plonjon cu capul cu siguranță că alta era soarta partidei. După numai un minut același Stanciu primește un balon in careul de 6 metri dar se complică inutil și fundașii brăileni indepărtează pericolul. in prima parte a jocului jucătorii oaspeți s-au apărat mai tot timpul cu cite 8 sau 9 jucători pe trei linii, lăsind spații mici de manevră pentru linia ofensivă a echipei fanion. Ocazie monumentală ratată de Ghirie Cu toate acestea raportul ocaziilor clare de gol in prima parte a jocului a fost net in favoarea grupării de pe Milcov: 4-1. Finalul primelor 45 de minute a aparținut tot jucătorilor noștri care puteau inscrie de cel puțin două ori dacă nu se complicau inutil in fața porții brăilenilor. in minutul 36, Stanciu și Ghirie reușesc să pună pe picior apărarea adversă, ultimul șutind de puțin pe lingă poartă din interiorul careului de 16 metri. in minutul 40 Săraru centrează bine in careul de 16 metri, Stanciu preia pe piept dar șutează slab și Dumitru reține fără probleme. Peste numai un minut Ghirie ratează din interiorul careului de 16 metri șutind, din poziție bună, pe lingă poartă. Chiar dacă suprafața de joc nu s-a prezentat in cele mai bune condiții, echipa noastră a reușit să-și creeze mai multe ocazii de gol nefinalizate insă de jucătorii lui Ionuț Chirilă. A doua repriză a debutat cu o ocazie monumentală a lui Ghirie. Stanciu execută excelent o lovitură liberă de la 25 de metri, portarul brăilenilor scoate cu greu mingea de sub bară, Ghirie urmărește balonul și la un metru cu poarta goală se complică inutil oferindu-le brăilenilor șansa de a respinge. Golul a venit in minutul 55 in minutul 55 al meciului, contrar cursului jocului, jucătorii brăileni reușesc să inscrie unicul gol al partidei. Damaschin centrează de pe banda dreaptă, mingea ia o traicorie ciudată, Petre respinge in transversală, balonul cade in careul de 6 metri și Gh. Panait introduce mingea in plasă. Au urmat 35 de minute in care focșănenii au creeat un adevărat forcing la poarta brăilenilor și numai ghinionul ne-a privat de cel puțin un gol. in minutul 63, Torok este faultat in careul de 16 metri și arbitrul Bratu indică punctul cu var acordind penalty. Jucătorii Daciei Brăila s-au năpustit asupra centralului pentru a-i cere socoteală. Pe teren au intrat și jandarmii pentru a liniști spiritele. Ce a urmat apoi a fost ca intr-o parodie fără succes. Centralul Vasile Bratu, care se afla la un metru de faza in care Torok a fost faultat in suprafața de pedeapsă, a indicat pină la urmă lovitură indirectă pentru Dacia Brăila. Pentru așa zisa simulare a lui Torok acesta a primit și cartonașul galben. Arbitrul asistent de pe acea parte, Aurel Onița din Constanța, l-a aprobat pe central in decizia luată și jocul a mers mai departe de parcă nimic nu s-ar fi intimplat. Pină la finalul partidei brăilenii nu au mai trecut jumătatea terenului, dar ce folos dacă scorul a rămas 1-0 pentru ei. 3 puncte extrem de prețioase Este pentru prima dată in acest sezon cind FC Vrancea nu reușește să inscrie nici un gol chiar dacă și-a creeat extrem de multe ocazii. FC Vrancea a pierdut 3 puncte importante pe teren propriu ajungind acum la (0) in clasamentul adevărului. Formarea unei echipe competitive nu se poate face peste noapte. Echipa este tinără, poate avea și evoluții oscilante, firești, in asemenea condiții. FC Vrancea nu se află in criză așa cum au lăsat să se ințeleagă unele personaje prezente la stadion, aceștia bucurindu-se mai mult la insuccesele echipei fanion decit la reușitele acesteia. Această infringere trebuie să dea totuși de gindit antrenorilor și jucătorilor focșăneni. Fotbalul se joacă pe goluri și pe puncte, nu pe ratări. FC Vrancea Antrenori: Ionuț Chirilă și Aurel Pastia 1. Petre 2. Ciuteanu 3. D. Dogaru 4. Diaconu- cpt 5. Boiciuc 6. Căruntu 7. Pădurețu 8. Stanciu (Ciță min. 61) 9. Săraru 10. Torok (Dumitru min. 84) 11. Ghirie (Covaci min. 61) Dacia Unirea Brăila Antrenori: Pavel Buburuz și Vasile Brătianu 1. Dumitru 2. Damaschin 3. Baciu 4. Stanciu 5. Spirea- cpt 6. Teacă 7. Nicoliță 8. Budescu 9. Gnandt (Rădulescu min. 82) 10. Panait (Åžtefănescu min. 90+3) 11. Stan(Picoș min. 84) Arbitri intilnirii: Vasile Bratu- Amara, Augustus Damian- Blaj și Aurel Oniță- Constanța. Observator FRF: Mircea Cezar Ionescu- București. Filmul Meciului: Repriza I: Min. 7: Boiciuc centrează de pe banda stingă, Ghirie trimite de puțin cu capul pe lingă poartă din interiorul careului de 16 metri Min. 11: Teacă șutează de la 25 de metri Petre prinde in doi timpi Min. 22: Căruntu șutează de la 20 de metri Dumitru prinde cu dificultate mingea Min. 23: Stanciu șutează slab din 8 metri și Dumitru reține fără probleme Min. 28: Ghirie șutează din 14 metri de puțin pe lingă poarta brăilenilor Min. 31: Ciuteanu șutează violent de la 20 de metri dar mingea este respinsă cu dificultate de Dumitru Min. 36: Ghirie șutează din interiorul careului de 16 metri de puțin peste poarta oaspeților Min. 40: Căruntu centrează perfect pentru Stanciu in careul de 16 metri acesta șutează din 8 metri slab și Dumitru scapă din nou fără gol Min. 41: Stanciu primește in careulș de 16 metri o minge de la Săraru, dar in locul unui șut din prima acesta se complică inutil și pierde balonul Repriza a-II-a: Min. 52: Stanciu execeută excelent o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea respinsă de Dumitru ajunge la Ghirie aflat la un metru de poarta goală dar ratează inexplicabil. Min. 55: Gheorghe Panait inscrie unicul gol al meciului cu largul concurs al portarului Petre. in urma unei centrări venite de pe banda dreaptă, Petre respinge mingea in transvearsală și Panait indeplinește o simplă formalitate. Min. 63: Arbitrul Bratu acordă penalty pentru FC Vrancea la un fault in careu asupra lui Torok. După discuția avută cu asistentul Oniță, centralul Vasile Bratu acordă lovititură indirectă pentru Brăila pentru simulare. Min. 78: Pădurețu execută o lovitură liberă de la 25 de metri. Dumitru respinge in extremis in corner. Min. 80: Covaci trimite cu capul de puțin pe lingă poartă din interiorul careului de 16 metri. Declarații după meci: Pavel Buburuz – antrenor principal Dacia Unirea Brăila: „Am venit să ciștigăm pentru a repara puțin situația din clasament. Am pierdut mai multe meciuri in care am condus și am jucat destul de bine. Presa locală ne-a cam luat peste picior după acele meciuri și sint curios acum ce vor mai scrie. Astăzi am jucat pragmatic pentru că pină acum jucătorii mei erau interesați mai mult de impresia artistică. Ne-am dorit mult această victorie. Este drept că am avut și ceva noroc in unele faze. Aceste lucruri se intimplă des in fotbal. Felicit echipa dumneavoastră pentru jocul prestat, dar să știți că atacanții dumneavoastră au fost cam copilăroși in unele faze de atac. Miercuri 16 octombrie a.c., ne vom intilni in